Monday, April 21, 2008

"Teeme ära" on nii üdini heal ideel põhinev kampaania, et kui kedagi kaasa kutsutakse, on reaktsioonid skaalal ülimast vaimustusest leigema laiskuseni: kriitikat ja vastuväiteid kostab üliharva. Partnereid otsiv Eva "Teeme ära" tiimist hõiskab juba ammu, et kellelegi ei jõua enam helistada, et appi kutsuda - tuleb ainult toru vastu võtta ja abipakkumisi kuulata.

Viimasel ajal on paar kriitikapiiksu siiski samuti kostnud. Mõned kohalikud omavalitsused kurdavad, et "no miks te varem ei rääkinud, nii ruttu ei jõua nii suurt asja korraldada, eelarveaastat planeeriti juba ammu ja sinna pidanuks prügiveo kulud sisse kirjutama - nüüd ei ole seda raha kusagilt võtta".

Kindlasti on ses jutus tõtt kah. Aga prügikoristuskampaania on tänaseks veenvalt näidanud, et peamine edasiviiv jõud on energia ja tegelik soov midagi muuta - aktiivsus, mida ei saa ühtegi ametijuhendisse või töölepingusse sisse kirjutada. Mitmed omavalitsused, kes praegu on hädas, sest kampaaniaga liitumisega läheb kiireks, jätsid "Teeme ära" toimkonna esimesed meilid ja isegi kõned tähelepanuta, sest ametnikud ei viitsinud teha rohkem, kui aastatepikkune traditsioon on ette näinud. Aktiviseerusid nad alles siis, kui kogu ilm, st näiteks ETV oli "Teeme ära" reklaami nii täis, et lihtsad kodanikud tulid vallavalitsusse ametnikke näpuga torkima: aga kuidas meil metsakoristus organiseeritud on?

"Teeme ära" toimkonna põhiliikmed on öelnud, et piisas paarist kuust prügiteemaga tegelemisest, ja juba nad teadsidki Eestis sellest rohkem kui paljud teised. Nad oskavad leida seni kasutatud tavalahendustest kordi odavamaid ja keskkonnasõbralikumaid viise konkreetse prügihunniku kõrvaldamiseks.

See on ju hämmastav olukord! Meil on ometi olemas vastavad spetsialistid, kes kindla palga eest teemaga aastate viisi iga päev tegelevad. Aga ilmselt jääb igapäevaselt puudu entusiasmist, energiast ja avatusest uutele lahendustele. Mis seal ikka - aga proovime siis vähemalt ühe suure ja hea kampaaniaga kaasa minna.

No comments: