Friday, February 29, 2008

Toeta meid

Pane oma kodukale kodanikualgatuse Teeme Ära 2008 bänner - näitamaks oma lähedastele ja möödujatele, et Sina hoolid oma kodust ja selle ümbrusest

1. Kopi vajaliku suurusega bänneri kood meie kodulehelt: http://www.teeme2008.ee/?op=body&id=71 ( bännerid suurusega: 728x90 ; 468x60; 180x80; 200x200 )


PS anna teada kui sinu kodulehele sobiva suurusega bännerit pole! Mõtleme miskit välja!

2 Lae endale alltoodud variantidest sobiv bänner:


( banner_teemeara_120x60)


( banner_teemeara_135x60)


(banner_teemeara_160x70)


banner_teemeara_160x80)


(banner_teemeara_164x60)

Alguse lugu

Kogu Teeme Ära 2008 ettevõtmine sai alguse ühel 2007. aasta sügispäeval, kui kokku said kaks sõpra, kes olid pürgihunnikute nägemisest väsinud - Toomas Trapido ja Rainer Nõlvak. Toomas on olnud osaline nii Karula rahvuspargi kui ka Tabasalu looduspargi koristamisel ning tegevjuht Eestimaa Looduse Fondis (ELF) ligi 10 aastat. Oma sagedastel jalutuskäikude Mustamäel, Sütiste metsas, torkas talle pidevalt silma linnametsadele omane prügirohkus.
"Aeg-ajalt olen proovinud seda ise koristada, linnaosa valitsus teeb ka päris head tööd, aga ikka näed jälle kilekotte, joogitopse, suitsupakke - prügi. See on nii visuaalne kui vaimne reostus. Aga sul on valikud, kas jätkad näiteks jooksmist, mille pärast oled metsa tulnud või hakkad prügi korjama või ei tule üldse enam metsa. Kõige tõenäolisemalt jätkad jooksmist. Ja ma mõtlesin, et see ongi mõnes mõttes kõige hullem - ma harjun prügiga ja ei pane seda enam tähele." Tugevat kontrasti sellele pildile pakkus reis Lapimaale, mis oli omamoodi silmadeavajaks ja ülesraputajaks: "Käisin sel suvel jälle Lapimaal. Üks väga lihtne erinevus Eestiga ongi see, et seal ei ole looduses prügi - sa ei pea alateadlikult looduses liikudes kogu aeg kartma, et käänaku taga näed mingit lagahunnikut. Hing sõna otseses mõttes puhkab. Ja sa austad seda maad ning seal elavaid inimesi, et nad suudavad oma loodust ja ka oma sisemist väärikust hoida." Peale suvist Lapimaal käiku, 2007. aasta suvel, hakkas Toomas endale plaani tegema, et mida järelejäänud Riigikogu liikmeks olemise ajal tahaks korda saata ning tuli värskete muljete põhjal mõttele, et mis oleks kui koristaks ka Eestimaa täiesti puhtaks - nii nelja-viie aasta jooksul. Paari päeva pärast helistas Toomasele Rainer Nõlvak, kes jagas värskeid muljeid sellest, kuidas ta oma suvemaja juures rannas jälle prügi koristas ja mida ta nende lagastajatega teeks, kui kätte saaks. Selle peale ütles Toomas, et saame kokku - mul on üks plaan. Rainer Nõlvak on samuti tegev juba ligi 10 aastat ELFi nõukogus. Toomasega sai Rainer tuttavaks Tabasalu loodusparki koristades. Rainer on paljudele eestlastele tuttav läbi erinevate innovaatiliste projektide - näiteks luues 1991. aastal Eesti ja pikki aastaid ka baltikumi suurima IT-firma Microlink ning töötades välja krooniliste haiguste jälgimise süsteemi doc@home, mis sai 2003. aastal ÜRO-lt Euroopa parima telemeditsiinirakenduse auhinna. Toomase ja Raineri kokkusaamine kujuneski Teeme Ära 2008 algushetkeks: "Toomas rääkis kavast, et 3-5 aastaga võiks kogu Eesti prahi ära koristada ja siis mulle tundus, et ma küll ei jaksa nii kaua oodata, kuni need prügikuhjad seal rannas ja metsades püsivad, peaks ikka midagi varem ette võtma," meenutab Rainer, "Mõtlesin, et prügistajate kaasamiseks peaks korraldama ürituse sarnaselt laulupeoga, millest inimestel oleks raske kõrvale jääda. Et inimesed kodust välja tuua ja tekitada õlg-õla tunnet ja vajalik inimhulk kohale saada, oleks ehk tark kogu üldrahvalik koristamisaktsioon ühe päeva jooksul läbi viia, kogu Eestis korraga. Ning et kui see kah ei aita, siis ilmselt peame edaspidi leppima üha kasvavate prügikuhjadega." Paar päeva hiljem helistas Rainer Nõlvak Skypei peaarhitektile Ahti Heinlale ning rääkis talle lühidalt tekkinud mõtetest. Ahti asus juba samal õhtul prügi kaardistamiseks vajalikku tarkvara kirjutama. Ettevõtmise idee levis kiiresti inimeselt inimesele ja juba paari nädalaga kasvas algatusgrupp mitmekümneliikmeliseks.